Shakuhachi, japonská bambusová flétna. Rozměry standardního nástroje je udávaný v délce dle japonského tradičního měrného systému 1,8 - jeden shaku (尺, archaická jednotka délky 30,3 cm) osm hachi (八- slunce), celkem 54,5 cm.
Během období Edo procházeli Japonskem osamocení (žebraví) mniši hrající na shakuhachi a hledali dokonalý zvuk („jeden tón“), který by jim přinesl osvícení. Tito mniši byli známí jako komuso (služebníci prázdnoty a nicoty). Kněží v sektě Fuke z rinzaiského zenového buddhismu používali shakuhachi především jako nástroj pro meditaci; tato praxe se nazývala sui-zen („foukání zenu“). Nejranější meditativní skladby jsou známé jako honkyoku a nebyly původně zamýšleny pro veřejná vystoupení, ale spíše k probuzení mysli hráče k vyššímu stavu vědomí.
Flétna shakuhachi vychází z čínské bambusové flétny, která přišla do Japonska z Číny v průběhu 7. století. Tato bambusová flétna se nazývala kodai shakuhachi (starověké shakuhachi, 古代 尺八) a byla používána pro hraní gagaku (- spojení hudby přenesené do Japonska z kontinentální Asie a původní japonské hudby a tance). V 10. století vymizela - bylo dochováno pouze 9 kusů. Průměrná délka nástrojů byla 40 cm a flétny měly pro prsty 6 otvorů.
V 15. století se objevila hitoyogiri shakuhachi (節 切 尺八). Byla oblíbená v 17. století, ale postupně ustoupila progresivně se vyvíjející a čím dál více populárnější fuke shakuhachi. Průměrná délka hitoyogiri shakuhachi byla 33,6 cm, vnější průměr je 3 cm a měla pouze 5 otvorů.
Flétna nyní známá jako 'shakuhachi' (fuke shakuhachi, 普 化 尺八) se v Japonsku vyvinula během 16. století. Byla delší a silnější než starší typy nástroje a vyznačovala se mnohem větším rozsahem, velkou dynamickou plasticitou a výjimečnou barevností tónu. Je vyrobena z kořenu bambusu a její průměrná délka je 54,5 cm.
Moderní shakuhachi existuje, zjednodušeně řečeno, ve dvou základních variantách - flétny mající na vnitřní stěnu nástroje aplikovanou pastu uruši (tzv. jiari) a flétny, které v určité míře respektují přirozený materiál vnitřku bambusu (tzv. jinashi).
Na svých koncertech kromě tradičního repertoáru pracuji i s propojováním zvuku shakuhachi s alikvotním (bifonickým) zpěvem; alikvotnizpev.webnode.cz/. Pro mou interpretační měla zásadní význam spolupráce s Johnem Kaizanem Neptunem, pod jehož vedením jsem nastudoval jeho dílo „Konjaku“ („Past and Present“ / „Minulost a přítomnost“).
Můj učitel:
Kifu Marek Kimei Matvija (マレック・貴明・マトヴィヤ)
Moje nástroje:
Yokota Reiho; 1,8
V roce 2021 pro mne vytvořil dvě mistovské flétny o velikostech 1,6 a 2,1 John Kaizan Neptune (ジョン・海山・ネプチューン)
Z koncertu:
Internetové odkazy:
The International Shakuhachi Society: www.komuso.com/
The European Shakuhachi Society: shakuhachisociety.eu/
John Kaizan Neptune: www.jneptune.com/
Shakuchachi, honkyoku (Vlastislav Matoušek): https://www.shakuhachi.cz/
Piascore, obchod s notami: store.piascore.com/search?i=445&page=8
Notový materiály ke stažení: muiki.org/notation-collection/
Další skladby ke stažení: sound.jp/mujuan/music.html
Kifu Marek Kimei 貴明 Matvija: matvija.cz/shakuhachi-%e5%b0%ba%e5%85%ab/
International Shakuhachi Festival Prague: www.facebook.com/Prague.Shakuhachi.Festival
Radka Müllerová, japonské malování, ad.: www.radkamullerova.net/ (www.nanahana.cz/)
Výběr YouTube kanálů:
Kifu Mitsuhashi: youtube.com/channel/UCFbqna8zN0Ch39GLDdVV8GQ
John Kaizan Neptune: www.youtube.com/channel/UCvj4aPu0241ucdPtF4PlaIA
Justin Senryu: youtube.com/channel/UCGt9QhXaC6l30VXjoRO4BmQ
Justin Senryu: youtube.com/user/JustinSenryu
Gunnar Jinmei Linder: youtube.com/user/jinmei108gl
Rodrigo Rodriguez: youtube.com/c/RodrigoRodriguezShakuhachiJapaneseflute
Bugaku, maska Somakusya
Petr Matuszek
https://www.centrumterapie.cz/+420777949210
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
Vytvořeno službou Webnode